Tamiya- 1/35 Jeep Willys MB

Tamiya’nın 1/35 ölçek “Military Miniature Series No:219”

  • Uzunluk 85 mm
  • Genişlik 40 mm

Tamiya’nın 1997 kalıp bir modeli. Yapması oldukça keyifli ve kolay. Kaput kapalı olduğu halde motor detayı yapılabiliyor. Parçaların hemen hepsi birbiriyle uyumlu. Ekstra olarak putty veya zımpara kullanmadan rahatlıkla yapılabilir. Boyamak ve üzerinde eskitme yapmak tamamen size kalmış.

Tamiya’nın parça kalitesinden bahsetmeye gerek bile yok. Kutu içeriğinden 2 adet “plastik ağaç”, 1 adet gövde, şeffaf parçalar, çıkartmalar (decal) ve yapım şeması çıkıyor. Genel olarak parçalarda gözle görülür bir sorun yok. Gövdenin içinde kalacak şekilde ufak izler var ve bunlar modeli yaptıktan sonra çok fazla belli olmuyor. Tabii istenirse bu ufak izler çeşitli yöntemlerle yok edilebilir.

Hepsine ek olarak Tamiya’da her zaman olduğu gibi bu kitte de bir figür var. Rahat bir pozda oturan bir şoför. Yedi parçadan oluşuyor. (gövde, kollar, baş ve ayrı bir kask) Yüz ifadesi kötü değil ve çoğu modelci için dioramalarında kullanamaya uygun olabilir.

Tamiya 5 farklı versiyon yapma seçeneği veriyor. Makete başlarken hangisini yapacağınızı seçmek kesinlikle iyi olacaktır. Ona göre bazı parçalar değişebilir.

Ben 3. seçenek olan C versiyonunu yaptım.

1945 yılının başlarında Belçika’da bulunan 7. Zırhlı Tümen tarafından kullanılan bu versiyonun ön tarafında “tel kesici” bir demir ve arkaya yerleştirilmiş bir makineli tüfek bulunmaktaydı.

Jeep Willys MB hakkında tarihi bilgiler için bkz: Willys MB

Bu modeli, hem yeni başlayanlara hem de tecrübeli modelcilere tavsiye edebilirim. Sorunsuz ve keyifli bir model.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.